WYBIERZ SAMOCHÓD!

czwartek, 9 lutego 2017

Trwający leasing, a likwidacja prowadzonej działalności gospodarczej - jakie są możliwości i konsekwencje?

W przypadku, kiedy przedsiębiorca zmuszony jest do likwidacji lub zawieszenia swojej działalności gospodarczej  ma do wyboru dwie opcje: zostawić albo wcześniej wykupić przedmiot leasingu. 

Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał zwrócić przedmiot leasingu, to umowa zostanie rozliczona w taki sposób, że leasingobiorcy naliczone zostaną wszystkie pozostałe raty leasingowe pomniejszone o dyskonto. Wyliczona w ten sposób kwota pomniejszona zostanie o wartość uzyskaną przez leasingodawcę ze sprzedaży zwróconego środka trwałego.

W przypadku, kiedy leasingobiorca kończący działalność  i będzie chciał zachować leasingowane urządzenie, może zdecydować się na wcześniejszy wykup. Jeżeli umowa trwa krócej niż 40 % okresu normatywnej amortyzacji, to wykup może nastąpić za wartość rynkową.

Przedsiębiorcy, którzy ogłaszają zawieszenie lub likwidację działalności mogą wcześniej wykupić i rozliczyć trwającą umowę leasingową. Bywa, że jest to nieopłacalne i kosztowne, ale zdecydowanie lepsze niż  przemilczenie faktu likwidacji firmy, które może prowadzić do utraty przedmiotu leasingu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Luksusowa CUPRA 𝐅𝐨𝐫𝐦𝐞𝐧𝐭𝐨𝐫 z ratą 𝟏 𝟖𝟖𝟒 𝐳ł 🔥 htps://vehis.pl/samochody/cupra/formentor Teraz do każdej 𝐂𝐮𝐩𝐫𝐲 dokładamy 𝐨...