WYBIERZ SAMOCHÓD!

wtorek, 13 grudnia 2016

Leasing operacyjny czy finansowy?

Przedsiębiorcy spotykają się z dwoma rodzajami leasingu: operacyjnym i finansowym. Definicje te  wynikają z przepisów podatkowych. Wybór formy zależy  od podatnika korzystającego z umowy leasingu, który może być uzależniony od potrzeb rozliczania kosztów podatkowych oraz długości okresu użytkowania przedmiotu leasingu.

 Leasing operacyjny a leasing finansowy - oto podstawowe różnice.

L. operacyjny -  przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych  firmy leasingowej,  odpisy amortyzacyjne  są po stronie firmy leasingowej. Kosztami uzyskania przychodu korzystającego z przedmiotu umowy są raty leasingowe, do których doliczany jest podatek VAT oraz opłata wstępna. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingobiorca ma prawo do wykupu użytkowanego przedmiotu.

L. finansowy -  przedmiot leasingu zostanie zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy, więc przeciwnie do leasingu operacyjnego, to na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów uzyskania przychodów korzystający może jedynie zaliczyć część odsetkową raty leasingowej. Podatek vat  należy uiścić w całości z góry przy pierwszej racie  po odbiorze przedmiotu. Klient staje się właścicielem przedmiotu leasingu automatycznie po wpłacie ostatniej raty - nie ma wykupu.

Wybór L. operacyjnego ma sens, kiedy chcemy zwiększyć bieżące koszty działalności gospodarczej, czyli zmniejszyć podstawę opodatkowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Luksusowa CUPRA 𝐅𝐨𝐫𝐦𝐞𝐧𝐭𝐨𝐫 z ratą 𝟏 𝟖𝟖𝟒 𝐳ł 🔥 htps://vehis.pl/samochody/cupra/formentor Teraz do każdej 𝐂𝐮𝐩𝐫𝐲 dokładamy 𝐨...