WYBIERZ SAMOCHÓD!
wtorek, 1 grudnia 2020
Leasing ekologiczny
#Rodzaj leasingu: operacyjny i finansowy.
Definicje te wynikają z przepisów podatkowych. Wybór formy zależy od podatnika korzystającego z umowy leasingu, który może być uzależniony od potrzeb rozliczania kosztów podatkowych oraz długości okresu użytkowania przedmiotu leasingu.
---
#Leasing operacyjny a leasing finansowy - oto podstawowe różnice.
#L. operacyjny - przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych firmy leasingowej, odpisy amortyzacyjne są po stronie firmy leasingowej. Kosztami uzyskania przychodu korzystającego z przedmiotu umowy są raty leasingowe, do których doliczany jest podatek VAT oraz opłata wstępna. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingobiorca ma prawo do wykupu użytkowanego przedmiotu.
---
#L. finansowy - przedmiot leasingu zostanie zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy, więc przeciwnie do leasingu operacyjnego, to na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów uzyskania przychodów korzystający może jedynie zaliczyć część odsetkową raty leasingowej. Podatek vat należy uiścić w całości z góry przy pierwszej racie po odbiorze przedmiotu. Klient staje się właścicielem przedmiotu leasingu automatycznie po wpłacie ostatniej raty - nie ma wykupu.
---
#Wybór L. operacyjnego ma sens, kiedy chcemy zwiększyć bieżące koszty działalności gospodarczej, czyli zmniejszyć podstawę opodatkowania.
---
#Pożyczka (leasingowa) finansuje nabycie środków trwałych (przeważnie nowych) takich jak: środki transportu, maszyn i urządzeń, sprzętu medycznego. Jest on prostsza do uzyskania niż kredyt bankowy (łatwe procedury).
Pożyczkobiorca:
- od razu staje się właścicielem środka finansowanego pożyczką
- amortyzuje przedmiot umowy pożyczki
- wlicza w koszty odsetki
#Pożyczka Leasingowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy korzystaniu z dotacji UE
---
#FORMY TRANSAKCJI
W zależności od potrzeb klienta dostępne są różne formy finansowania:
1. Leasing operacyjny: raty leasingowe stanowiące koszt uzyskania przychodu
2. Leasing finansowy: przedmiot leasingu amortyzowany przez klienta
3. Pożyczka: fundusze unijne
4. Leasing zwrotny: refinansowanie nabytego przez klienta przedmiotu.
---
#Odnawialne źródła energii jak np. Fotowoltaika – (PV) stały się w ostatnich latach niezwykle popularne w Polsce. Wraz z tym, rozwija się równolegle proces dostosowywania form finansowania, zarówno dla klientów indywidualnych oraz firm.
Wzrost ceny energii elektrycznej sprawi, że Firmy coraz częściej będą sięgać
po możliwość dywersyfikacji dostępu do energii. Również, w niektórych przypadkach,
optymalizacja podatkowa nie będzie tu bez znaczenia. Weźmy pod uwagę takie oto
przykłady – jak zwykle w ostatnim kwartale roku, coraz częściej przygotowuję oferty leasingowe właśnie związane z optymalizacją podatkową. Zapytania ze strony Biznesu, dla instalacji o mocy ok 50kWp idą w kierunku leasingu na max 4 lata z dużymi wpłatami
początkowymi (nawet do 70% w obrębie jednego roku rozrachunkowego). Wszystko po to aby maksymalnie skrócić czas amortyzacji przedmiotu leasingu. Ma to oczywiście sens w
przypadku, kiedy firma uzyskuje dochody. Całkowicie niezrozumiały jest dla mnie
natomiast zakup przez firmy technologii PV za gotówkę. W takim wypadku amortyzacja
przedmiotu może trwać nawet 10 lat po 1:120 jego ceny.
---
#Finansowanie (leasing operacyjny lub pożyczka) zakupu PV - Instalacje Fotowoltaiczne:
kilka ważnych informacji dotyczących LEASINGU dla Firm na produkty OZE.
1. Leasing - oferta skierowana tylko dla FIRM (posiadających NIP, REGON, sposób rozliczenia z US – PIT/CIT)
2. Max liczba mcy leasingu PV - 59 (możliwe odstępstwa indywidualne – do 83 mcy)
3. Koszt Leasingu w przypadku 59 mcy do 15%, co daje roczny całkowity koszt do 3% rocznie
4. Minimalna 1 wpłata Firmy to od 10% (im więcej wpłaci Firma z tytułu opłaty wstępnej - tym niższy koszt)
5. Na 1 wpłatę oraz na kolejne opłaty czynszowe, podczas trwania umowy leasingowej, Firma otrzymuje od Leasingu Fakturę Vat, co stanowi jej koszt uzyskania przychodu - może to być interesujące dla Firmy, gdyż może dokonać odpisu od Podatku Dochodowego i Vat. Oprócz tego, po 5 latach Leasingu, Firma staje się właścicielem przedmiotu L.
Często bywa tak, że Firmy płacą za prąd do dostawcy energii nawet kilka tys złotych miesięcznie. Jeśli przyjmiemy założenie, że rata Leasingowa na PV będzie np. 2 tys/mc i PV będzie produkować energię - to te 2 tys/ mc Firma zamiast wydać na energię do obecnego dostawcy - wyprodukuje go sama.
W wypadku Leasingu - Firma spłaca przez 5 lat instalację PV - a po 5 latach PV stanowi wartość dodaną. Czyli oprócz korzyści podatkowych są również korzyści finansowe dla Firmy.
6. Rejestracja wniosku Leasingowego (wniosek + skany dok. finansowych klienta) odbywa się elektronicznie.
7. Czas rozpatrzenia wniosku L to 1-5 dni, po tym czasie następuje podpisanie z klientem umowy Leasingowej i finalizacja transakcji.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
MAŁOPOLSKA - POŻYCZKA INWESTYCYJNA, PROJEKT UNIJNY
OPROCENTOWANIE w skali roku OD 1,5% DO 3% Możliwość umorzenia 20% kapitału W ramach projektu możliwe jest sfinansowanie następujących celó...
-
Zostałem zaproszony przez Redaktora Naczelnego GlobEnergia, Pana Grzegorza Burka, do udziału w BFF na MPT w Poznaniu podczas Targów Greenp...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz